Skup Marin Držić Marin Držić Sadržaj djela Skup Marin Držić Skup, tj. škrtac, toliko je zaljubljen u svoje blago, da ne priznaje ni svojoj kćeri Andrijani pravo na Ijubav s mladim Kamilom, nego je prisiljava da se uda za starog i nevoljenog, ali bogatog Zlati Kuma. Na toj … [nastavi čitati...] about Skup Marin Držić
Marin Držić
Marin Držić, jedan je od najvećih komediografa svjetske književnosti svoga doba, rodio se po svoj prilici 1508. godine u .Dubrovniku, u uglednoj i bogatoj obitelji pučana (trgovaca). Trebao je postati svećenik, pa je otišao na više školovanje u Sienu, ali njegova nemirna priroda navela ga je da neprestano mijenja zanimanja (klerik, trgovac, đakon, pisar u solani, orguljaš u stolnoj crkvi, student prava) i mjesta boravka (osim Dubrovnika i Siene također Ankona, Beč, Ćarigrad, Venecija, Firenca). Težeći i sam za pustolovinama, povezao se s austrijskim grofom Kristofom von Regendorfom, prateći ga na njegovim putovanjima, ali kad je grof u Carigradu počeo nagovarati sultana da napdane Beč, Držić se povukao i vratio u Dubrovnik, gdje ovaj vedri i rastrošni duh nailazi na materijalne poteškoće, kako svoje tako i tuđe.
Nezadovoljan društvenim prilikama, Držić napušta rodni grad i odlazi u
Veneciju, a zatim u Firencu, odakle piše nekoliko pisama toskanskome vojvodi Cosimu I., iznoseći svoju negativnu ocjenu dubrovačkog poretka i dubrovačkih nesposobnih senatora, zalažući se za promjenu (prevrat) da bi se dalo više vlasti pučanima i riješila neka socijalna pitanja.
U Sieni se Držić družio s učenim kolegama i bio je u neposrednom dodiru s
tamošnjim priređivačima kazališnih predstava, ali u svojim je djelima uvijek
iznosio originalne likove i životne situacije karakteristične za Dubrovnik, a
po značenju općeljudske. Umro je u Veneciji.
Nakon prilično knjiških pastorala (Tirena, Venera i Adon, Plakir) i
konvencionalne ljubavne lirike, u svojoj početničkoj fazi, Držić brzo sazrijeva
u komediografa izvanredne snage. O tome svjedoče tri njegova najuspjelija djela: duhovita pokladna igra Novela od Stanca (1550), te komedija Skup
(oko 1555. godine s plautovskim motivom škrtosti) i Dundo Maroje (napisan 1550. godine, s motivom razuzdanog sina koji u inozemstvu troši vrijeme i novac sve dok ga otac ponovo ne vrati na pravi put). Tragedija Hekuba dokazuje da je bio svestrano književno obrazovan i zainteresiran, ali komediografski talent bio je dominantan u opusu ovog najboljeg hrvatskog komediografa.
I kad je gradio zaplete u iskušanim okvirima rimske Plautove i renesansne komediografije, Držić je uspio fiksirati galeriju likova tipičnih za dubrovačku sredinu, što je uz ostale kvalitete, omogućilo njegovim djelima sačuvati svježinu sve do naših dana. Svestrano zainteresiran za sve manifestacije života, Držić je unosio realističke detalje i u svoje pastorale, a pogotovo je u svojem komičnom kazalištu široko obuhvatio niz problema, od sukoba generacija do borbe dobra i zla u pojedincu i društvu sklonom korupciji, konformizmu i sebičnosti.