• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Lektire Sjedi5

Lektire, dnevnici čitanja

Početna stranica » Lektire » Okvir za mržnju

Okvir za mržnju

Ivan Aralica

Okvir za mržnju Ivan Aralica

Okvir za mržnju Ivan Aralica
Ivan Aralica

O djelu

Roman „Okvir za mržnju“ sastoji se od dva dijela. U prvom dijelu prikazuju se likovi i njihove osobine, njihova prošlost.

Drugi dio romana donosi dramski sukob između likova i njegovo razrješenje.

Sadržaj

1950. godina bila je poratno vrijeme koje je obilježila neimaština, glad i prisila seljaka da ulaze u zadruge, uprava za sve je bila u jednom središtu.

U to vrijeme bila je u tijeku i akcija „Što više učitelja našem nepismenom selu“, ali broj polaznika bio je sve manji, zbog čega su prosvjetne vlasti odlučile u kninsku učiteljsku školu, preparandiju, poslati Vinka Maglicu, koji je bio nastavnik zemljopisa, kako bi pokušao popraviti takvo stanje. 

Tek što je stigao u Knin sukobio se s Martinom Kujundžićem, a razlog je bila njegova cigareta.

Vinko Maglica želio je dokazati svoj autoritet, ali je završio u vodi, sukob se dogodio na brvnu koje se nalazilo preko Orašnice.

Nije uspio otkriti njegov identitet.

Vinko Maglica uskoro je postao prvi čovjek učiteljske škole, u čemu mu dodatne bodove donosi i akcija u suzbijanju svraba i ušiju, a zbog čega je dodatno smanjen broj polaznika.

Maglica je nastavio tražiti tko je to s kime se sukobio, analizirao je poruke na školskim zidovima, a u tome su mu pomagali učenici Ile Mrdalj i Korina Kužina. Korina je špijunirala i izdavala svoje prijatelje, a i sama je počela ispisivati poruke.

Sumnjali su na Martina Kujundžića, koji je bio među najboljim učenicima, urednik zidnih novina, u njima je na duhovit način komentirao događaje, pa tako i Maglicu, ali nikada nije pisao konkretno o kome piše.

Maglica je osjećao ljutnju i bijes i čekao svoju priliku.

Poslije maturalne ekskurzije, učenici su dobili obavijest o poskupljenju smještaja. Iako iznadprosječan učenik, Martin Kujundžić nije dobio stipendiju, te je morao napustiti dom i potražiti privatni smještaj.

Martin odluči napisati pismo stricu Josipu koji je imao visok položaj u vojno-partijskim strukturama.

Stric napiše pismo školi u kojemu traži da Martina ispitaju jer sumnja da je član neprijateljske organizacije.

Maglica se obraduje prilici koja mu se pružila. Na sastanku Martina su proglasili državnim neprijateljem i izdajnikom, gomila ga istuče, prisilno ošiša, te psovkama isprati iz zgrade.

Martin je teturao ispred škole, a tada se začuje pucanj, pucao je Ile Mrdalj. Krce, školski kočijaš, odvezao je Martina, a nastavnici i učenici su bili šokirani.   

Likovi

Martin Kujundžić – glavni lik, inteligentan, urednik zidnih novina, pokušava ispraviti nepravdu, ali je proglašen državnim neprijateljem

Vinko Maglica – nastavnik zemljopisa, prosvjetne vlasti su ga poslale u preparandiju, učiteljsku školu u Kninu kako bi pokušao popraviti stanje

Josip – Martinov stric koji piše pismo školi u kojemu izražava sumnju da je Martin pristupio neprijateljskoj organizaciji

Korina – špijunira i izdaje svoje prijatelje kako bi sebi osigurala bolji položaj

Ile Mrdalj – surađuje s Maglicom, pucao je u Martina

označeno s:Ivan Aralica

Osnovni stupac

Autori

aleksandar sergejević puškin august šenoa bertolt brecht dinko šimunović dubravko jelačić bužimski Ernest Hemingway Eugen Kumičić Gabriel García Márquez hans christian andersen Hermann Hesse Ivan Aralica ivan gundulić Ivan Mažuranić Ivo Brešan Ivo Kozarčanin Jean Paul-Sartre jules verne Lav Nikolajevič Tolstoj lewis caroll Luigi Pirandello Marin Držić marko marulić mark twain Meša Selimović nikolaj vasiljevič gogolj pavao pavličić Pedro Calderon de la Barca petar šegedin ranko marinković Slavko Mihalić Tituš Brezovački viktor hugo Virginia Woolf vladan desnica

Kategorije

  • Lektira za maturu (4)
  • Lektira za osnovnu školu (9)
  • Lektira za srednju školu (36)

Copyright © 2021 sjedi5