Kabanica Nikolaj Vasiljevič Gogolj
O djelu
Kabanica je pripovijetka Nikolaja Vasiljeviča Gogolja, ruskoga književnika realizma, objavljena 1842. pod naslovom Šinjel.
Kabanica je vjerojatno najpoznatija i za ruski realizam najutjecajnija pripovijetka.
Dostojevski je jednom rekao: „Svi smo mi ispali iz Gogoljeve Kabanice“ misleći pritom da je Kabanica postala uzor kasnijim piscima ruskog realizma.
Ova pripovijetka o državnom činovniku Akakiju Akakijeviču Bašmačkinu britka je satira birokratskog aparata u tadašnjoj Rusiji.
Kratak sadržaj
Neprivlačan, neprimijećen i nedovoljno plaćen sanktpeterburški činovnik i prepisivač spisa Akakije Akakijevič u jednom trenutku shvaća da mora zamijeniti svoju staru i dotrajalu kabanicu novom. Nakon mjeseci štednje i odricanja, krojač Petrovič konačno mu sašije novu kabanicu koja ga proslavi u društvu kolega s posla. Prvi put oblači novu kabanicu i odlazi na zabavu. Na putu kući sa zabave Akakija napadaju dvojijca lopova koji mu ukradu kabanicu. Policija je ravnodušna na tu krađu pa se Akakije na nagovor kolega obraća izvjesnoj visokoj ličnosti koja mu, praveći se važna pred prijateljem, odbija pomoći. Akakije se bez kabanice prehladi i nakon nekoliko dana umre.
Ubrzo su se Sankt Peterburgom pronijele glasine da se noću u gradu pojavljuje duh koji ljudima skida kabanice. Jedne noći, na putu ljubavnici, visoku ličnost koja je Akakija bezosjećajno izbacila na ulicu napada duh i otima joj kabanicu. Od tada se duh koji krade kabanice više nije pojavljivao.
Likovi
Akakije Akakijevič – neugledni, skromni prepisivač spisa na nekom odjelu neke državne ustanove. Voli svoj posao i nema ambicija mijenjati ustaljeni način života. Život mu mijenja nova kabanica koja postaje glavna svrha njegova postojanja (pogledaj detaljnu analizu lika)
Grigorij Petrovič jednooki je, kozičavi krojač s deformiranim noktom na nožnom palcu. Bio je kmet nekog vlastelina, a sada prilično uspješno krpari odjeću činovnika. Radi „bez firme i u sporednoj ulici“, živi negdje na trećem katu sa svojom ne baš lijepom ženom koju, kada se svađaju, naziva alapačom i Švabicom.
Uglavnom je pijan ili mamuran. Kada je pijan, rado popušta i spušta cijenu i još se klanja i zahvaljuje. Kada je trijezan, krut je i nepopustljiv.
U Akakijevu životu krojač Petrovič bitan je lik jer pokreće promjenu u Akakiju svojim uvjeravanjem da se stara kabanica više ne može zakrpati. On ga stavlja na kušnju i otvara vrata novog i drugačijeg svijeta u kojem se Akakije ipak nije mogao snaći.
Visoka ličnost – bezimeni, visokopozicionirani činovnik kojemu se Akakije obraća za pomoć, ali on ga odbija samo kako bi se pokazao bitnim pred prijateljem. Kada mu ukrade kabanicu, duh nestaje iz Sankt Peterburga (pogledaj detaljnu analizu lika).
Mjesto i vrijeme radnje:
Sankt Peterburg (detaljna analiza mjesta radnje), zima, 19. st.
Kabanica – analiza i interpretacija
Kabanica Nikolaj Vasiljevič Gogoljstranica za download nekoliko lektira istog djela