Jelkin bosiljak Eugen Kumičić
O djelu
Tema romana Jelkin bosiljak je ljubav između dvoje mladih, Jelke i Ive. Radnja se događa u Jasnovu nedaleko Opatije.
Autor je i sam porijeklom iz Istre, te je u djelu izraženo autorovo domoljublje i idilični opisi krajolika.
Istaknute su obiteljske vrijednosti, moral i poštenje.
Likovi su podijeljeni na dobre i loše, stranci svojim načinom razmišljanja loše utječu na domaće, a domaći imaju ispravan način razmišljanja.
Na taj način pokušava se potaknuti i čitanje hrvatskoga štiva, a ne njemačkih romana koji su prevladavali u ono vrijeme.
Autor je priču čuo prilikom posjeta prijatelju u Jasnovu, nakon što je vidio Jelkin grob obrastao bosiljkom odlučio ju je zapisati.
Sadržaj romana Jelkin bosiljak
Jelka je sedamnestogodišnja djevojka koja s majkom Tonkom živi u Jasnovu pored Opatije. Jelkin otac, Mirko, otplovio je u Ameriku, već je prošlo dvanaest godina kako nije bio sa svojom obitelji, a utopio se prije samo nekoliko mjeseci na povratku natrag.
Seoski župnik i kum Mato su velika podrška udovici Tonki i Jelki.
Ivo Marić je mladi mornar koji se spremao otploviti. Jelka je u njega zaljubljena, a Ivo joj uzvraća osjećaje. Jelka obeća kako će ga čekati, a na rastanku mu pokloni stručak bosiljka. Čitavo selo zna za njihovu ljubav, a protiv njih je obitelj Poher, koji su doselili u Jasnovo, ali ne zna se točno otkuda.
Naime, Rezi Poherovica i njezin suprug Fric imali su dvije kćeri, Mima koja je imala dvanaest godina i Lujza koja je imala dvadeset. Ne zna se točno jesu li kćeri zaista Fricove.
Bili su zavidni Jelkinoj i Ivinoj ljubavi, te su širili glasine o Jelki i htjeli za njega udali svoju kćer Lujzu.
Poslije Ivina odlaska Jelka nastavi sa svojim životom. Obuzela ju je tuga zbog pogibije oca, a i pčela je osjećati strah za Ivu.
Vodila je ovce na pašu u blizini crkve sv. Marije, stari Špiro joj je bio društvo, volio je čitati u hladovini.
Franc Klinster je bio novi stražar u postaji financijske straže u Jasnovu, zainteresirao se za Jelku. Udvarao joj se, a Jelka ga je izbjegavala. Franc je jednom prilikom popio vino, a i čuo je priče od Poherovih koji su širile neistine o Jelki, te ju je pokušao napastovati, Jelka ga odgurne, a on je pao na stijene i poginuo.
Jelka i njezina majka Tonka su bile uhićene i odvedene u tamnicu, iako je stari Špiro svjedočio što se točno dogodilo.
Poherovi su u susjedno selo u kojemu se vodila čitava istraga poslali lažno izvješće i time željeli nauditi Jelki.
No, uz pomoć svjedocima Špiri i dvojici dječaka, te župniku i uglednom kumu Mati, Jelka je puštena na slobodu.
Protiv Poherovih podignuta je optužba za klevetu i zbog toga su odselili iz Jasnova, te su svi odahnuli.
U Trstu je bila konačna rasprava, te je Jelka otputovala s majkom, svjedocima i kumom Matom.
Mato u krčmi susretne Jelkina oca, Mirka, a on mu objasni kako je došlo do nesporazuma. Naime, svoj putni list dao je prijatelju koji se vraćao iz Amerike.
Na suđenju Jelka je oslobođena, a čitava obitelj je bila na okupu. Ivo se vratio kući, a na njegovom i Jelkinom vjenčanju bili su svi iz sela. Jutro poslije vjenčanja Jelka Ivi daruje stručak svježeg bosiljka. Živjeli su sretno, a poslije dvije godine postali su roditelji sina.
1866. godina bila je početak rata Austrije i Italije, Ivo je pozvan u vojsku. Poginuo je u jednoj bitci zajedno s ostalima. Nakon te vijesti Jelka više nije bila ista. Tako je jednom bila uvjerena da je u moru vidjela Ivu sa stručkom bosiljka, te se utopila.
Likovi u romanu Jelkin bosiljak
Jelka – glavni lik, sedamnaestogodišnja djevojka, poštena i vrijedna, zaljubljena je u Ivu za kojega se udaje
Ivo – glavni lik, mladi mornar zaljubljen u Jelku, vjenča se s njom, ali pogine u ratu
Tonka – Jelkina majka, podržava ju, misli kako je Jelkin otac poginuo na povratku iz Amerike
Mirko – Jelkin otac, smatra se kako je poginuo na povratku iz Amerike, ali kasnije se doznaje kako se radilo o nesporazumu
Obitelj Poher – Rezi, njezin suprug Fric, te kćeri Mima i Lujza – stranci za koje se ne zna od kuda se doselili u Jasnovo, zavidni su i šire laži o Jelki i njezinoj obitelji, pokušavaju joj naškoditi
Mjesto radnje – sredina 19. stoljeća
Vrijeme radnje – Jasnovo pored Opatije