Gospođa Dalloway Virginia Woolf
O romanu Gospođa Dalloway
Roman Gospođa Dalloway je roman struje svijesti, to je moderni monološko-asocijativni roman, temelj romana nije fabula već prikaz čovjekove svijesti. Roman se sastoji od dva dijela, a glavne teme su psihološka stanja Clarisse Dalloway i veterana Prvog svjetskog rata, Septimusa Warrena Smitha. Političke i društvene promjene koje se poslije rata događaju u Ujedinjenom Kraljevstvu prikazane su kroz likove Richarda Dallowaya, Petera Walsha i Septimusa Warrena Smitha. U to vrijeme žene zahtijevaju jednaka prava jer su tijekom rata radile umjesto muškaraca, što romanu daje feminističku dimenziju.
Radnja romana odvija se tijekom jednog dana, a mjesto radnje je London.
Sadržaj romana Gospođa Dalloway
Clarissa Dalloway ima pedeset i dvije godine i udana je za parlamentarnog zastupnika, Richarda, živi imućnim životom.
Jedno lipanjsko prijepodne 1923. godine odlazi u Bond Street u kupovinu cvijeća jer je navečer pripremila druženje za najviši stalež.
Prisjeća se vremena kada je bila djevojka na početku života, na početku svoje mladosti, vremena koje je provodila na imanju njezina oca, Bourtonu, zatim zabava na koje je odlazila i kako se bojala svoje strasti i osjećaja, te odabire siguran, ali prazan život, te kako to nije ništa mnogo.
Susrela je svog starog prijatelja, Hugha Whitbreada, razgovaraju o Evelyn, njegovoj supruzi, divi mu se i uspoređuje se s njim, osjeća se nesigurnom zbog šešira kojeg nosi.
Prisjeti se i Petera Walsha i svoga odbijanja njegove ljubavi, on je kritizirao njezin izbor, ali ni sam nije ostvario ono o čemu je sanjao.
Istovremeno prikazuje se i gospodski dio Londona, West End, te ga autorica pokušava oživjeti kroz lica koje susreće Clarissa.
Nakon što se vratila kući, uzrujala se jer je Lady Bruton pozvala njezina supruga na ručak bez nje, shvati kako je između njezina supruga Richarda i nje nestalo privlačnosti.
Tada se sjeti Sally Seton, prijateljice koja ju je seksualno privlačila, a zajedno su provodili mladost i ljeta u Broutonu.
Nakon što ju je Sally jedne večeri poljubila, taj trenutak smatrala je najuzbudljivijim trenutkom svoje mladosti.
U posjet joj dolazi Peter Walsh, kojega nije bilo pet godina jer je bio u Indiji.
On je njezin prijatelj još od mladosti, a bio je i zaljubljen u nju, međutim ona ga je dobila.
Clarissa ga pozove na zabavu, a Peter joj prizna kako je zaljubljen u jednu ženu koja živi u Indiji, Daisy, koja je u braku i kako se nada njezinom razvodu, on ju upita da li je sretna u braku, međutim u razgovoru ih prekine njezina kćer.
Clarissa razmišlja da li je njezina udaja za Richarda pogrešna.
Poslije posjeta Clarissi, Peter je otišao u Regent’s Park, ondje su ga obuzela sjećanja na mladost i na Clarissino odbijanje, taj period bio mu je posebno težak.
U isto vrijeme u parku su bili Septimus Warren Smith i njegova žena, Lucrezia. Septimus je duševno bolestan, njegova opsesija su misli o samoubojstvu i smrti. Razbolio se zbog šoka kojega je doživio u ratu, naime neprestano vidi smrt svoga prijatelja Evansa. Prije nego je otišao u rat, pisao je pjesme, a za njega su posebna bila djela Williama Shakespearea. Njegov najveći problem bio je izostanak osjećaja tuge u trenutku Evansove pogibije, smatrao je to zločinom.
Septimus i Lucrezia su u parku jer čekaju vrijeme za odlazak na razgovor kod doktora Bradshawa.
Septimus mu priča o svome prijatelju, ali i o razočaranju u svoju zemlju. Doktor Bradshaw ga uopće ne sluša i smatra ga ludim, a zbog njegove prijetnje samoubojstvom planira ga poslati u jednu mentalnu instituciju od čega ga pokušava odgovoriti Septimusova supruga, no uzalud.
Lady Bruton tijekom ručka s Richardom i Hughom Whitbreadom iznosi svoje prijedloge o tome kako bi trebalo popraviti stanje o državi, međutim ona je žena, I zatraži od Richarda da pismo s prijedlozima pošalje u Times,najveću novinsku kuću u Londonu.
Clarissa pokušava nagovoriti Elizabeth, svoju kćer da prisustvuje zabavi, no ona odluči otići u kupnju sa Miss Kilman, svojom profesoricom povijesti.
Clarissa posumnja kako je Elizabeth možda zaljubljena u nju.
Lucrezia i Septimus su se vratili u svoj stan, ondje provode rijetke trenutke sreće, činilo se kao da Septimus uopće nije bolestan, no tada netko pozvoni na vrata.
Doktor Holmes i bolničari došli su po Septimusa da ga odvedu u mentalnu instituciju, Lucrezia ih pokušava odgovoriti, a za to vrijeme Septimus priđe prozoru i počini samoubojstvo.
Primanje kod Clarisse traje, ona je radosna, ali iznutra osjeća nemir, misli da je zabava propala i da se gosti dosađuju. Došla je i Sally Seton, te Clarissu obraduje njihov susret.
Na primanje kod Dallowayovih došao je i Sir William Bradshaw, ugledni londonski psihijatar, te donio vijesti o tome kako je Septimus počinio samoubojstvo bacivši se kroz prozor kako bi izbjegao bolničko liječenje.
Clarissa ne želi takve teme na svojoj zabavi.
U Clarissi se javila sućut, iako mladića nije poznavala.
Njezin monolog ujedno je i vrhunac romana Gospođa Dalloway , Clarissa razmišlja kako je on zapravo hrabar počinivši samoubojstvo, ono za što ona nema snage. Ona je zapravo pobjegla od same sebe, prepustila se sigurnom, ali praznom životu u kojem ne pronalazi ništa posebno.
Ipak, ona pobijedi svoje loše misli, ugledavši staricu kako odlazi na spavanje i shvati kontinuitet života i njegovu svakodnevicu. Shvati kako je ona ipak zaštićena i mirna, lijepa, u centru pozornosti, tada osjeti svoju pobjedu nad smrti te se vrati gostima.
Nakon što su gosti počeli odlaziti, Clarissa potraži Petera, te ga pronađe u sobi I pridruži mu se, što Petera jako razveseli.
Likovi u romanu Gospođa Dalloway
Clarissa Dalloway – glavni lik, pripadnica visokog društva, u romanu su prikazana njezina razmišljanja i osjećaji o njezinu životu koji je odabrala
Richard Dalloway – Clarissin suprug, s vremenom je između njega i Clarisse nestalo privlačnosti, ne govori joj da je voli jer smatra kako je prošlo previše vremena od kada joj je to rekao posljednji puta, svoju kćer Elizabeth smatra vrlo lijepom, ali je ipak ne potiče na razvoj karijere kao što bi sina
Elizabeth Dalloway – sedamnestogodišnja kći Clarisse i Richarda, Richard se divi njezinoj ljepoti, Clarissa sumnja kako je Elizabeth zaljubljena u svoju profesoricu povijesti, Miss Kilman
Septimus Warren Smith – veteran prvog svjetskog rata, zbog događanja u ratu obolio je psihički, prije odlaska u rat bio je pjesnik, izvršio je samoubojstvo, Clarissa razmišlja o njegovu činu i misli kako ona nije dovoljno hrabra za tako nešto, on zapravo predstavlja utjelovljenje Clarissinih strahova
Sally Seton – slobodnog duha, Clarissina prijateljica iz mladosti, zajedno su provodili mladost i ljetovali u Bourtonu, najubudljivi trenutak Clarissina života je kada ju je Sally poljubila
Peter Walsh – Clarissin prijatelj iz mladosti, bio je zaljubljen u nju, ali ona ga je odbila zbog Richarda, kritizira njezin izbor
Lady Bruton – ima mnoge ideje za koje smatra kako bi mogle promijeniti stanje u državi, ali isto tako misli da zbog toga što je žena ne bi je se shvatilo ozbiljno, te nagovara Richarda da pošalje pismo u Times
Mjesto radnje: London
Vrijeme radnje: jedan dan, 1923. godina